Estonská Rally: Lappi s Wiegandem upevnili vedení v Mistrovství Evropy

Piloti vozů ŠKODA Fabia Super 2000 nasbírali ve „vysokorychlostní“ rally v Estonsku důležité body do šampionátu. Posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm navýšila pátým místem vedení v celkovém hodnocení ERC.

Jejich nejbližší pronásledovatelé jsou kolegové Sepp Wiegand a Frank Christian z týmu ŠKODA AUTO Deutschland: ti obsadili s druhou tovární Fabií sedmé místo a jsou nyní celkově druzí. ŠKODA tak pojede na další podnik ERC do Zlína (28. – 31. srpna) s dvojicí vedoucích jezdců šampionátu ERC. ​Rally Estonia byla letos nováčkem v kalendáři ERC. Tomu odpovídala motivace obou posádek továrních vozů ŠKODA Fabia Super 2000 na šotolinových tratích v blízkosti zimního střediska Otepää v jižním Estonsku. Hned bylo jasno: jedná se o nejrychlejší tratě ERC. Rychlostní průměry kolem 127 km/h byly zcela obvyklé po oba soutěžní dny. Vítězem se stal domácí matador Ott Tänak s Raigo Mõlderem.

"Tohle byla skutečně šíleně rychlá rally. Prakticky pořád jsme jeli na šestý rychlostní stupeň. Tohle neznám ani z domácího Finska,“ říká Lappi. „Abychom tady mohli soupeřit s místními jezdci, museli bychom s rizikem zajít příliš daleko. Na konci desáté zkoušky například pršelo tak silně, že jsme téměř nic neviděli. Bylo rozumnější s ohledem na vývoj šampionátu tolik neriskovat. Pozitivní je, že jsme před startem ve Zlíně navýšili své vedení v mistrovství.“

V další soutěži ERC ve Zlíně se objeví již jako druhý jezdec celkového hodnocení Sepp Wiegand. „Tentokrát to sice neklaplo s pódiem, ale byla to nejúžasnější rally, kterou jsem doposud jel,“ řekl Wiegand. Nasbíral jsem tady dost nových zkušeností, neboť takhle rychlé tratě nejsou nikde v Evropě. Kromě toho mě těší zisk bodů do šampionátu.“

Příští soutěž se koná od 29. do 31. srpna v domácí zemi značky ŠKODA v Česku. Dva týdny před tím startuje ŠKODA jako lídr hodnocení značek v Malajsii v rámci APRC. Vedoucím jezdcem APRC je po dvou prvenstvích a jednom druhém místě Jan Kopecký. Týmový kolega Gaurav Gill, který vyhrál úvodní podnik na Novém Zélandu, je v šampionátu druhý.

Číslo estonské rally: 8.250

Maximální počet otáček vozu ŠKODA Fabia Super 2000 je 8.250 ot/min – poté elektronika motoru agregátu o výkonu 279 - koňských sil s pohonem na všechna čtyři kola otáčky automaticky sníží. Na žádné jiné rally ERC k tomu nedochází tak často, jako na těchto extrémně rychlých šotolinových tratích v Estonsku. Nejvyšší rychlost naměřená organizátory byla 230 km/h.