Hon za titulem pokračuje: ŠKODA by ve Švýcarsku chtěla pozlatit rallyový podzim

 ŠKODA rally

Souboj o korunu pro jezdce v mistrovství Evropy FIA (ERC) se vyostřuje. Až o příštím víkendu (23.-25. října) nastoupí rallyová elita k předposlední soutěži této sezóny, „Rallye International du Valais“, tovární duo značky ŠKODA, Esapekka Lappi/Janne Ferm půjde do závodu z vedoucího místa v celkové klasifikaci. Jeho největší pronásledovatelé rovněž pojedou s vozem Fabia Super 2000: Němec Sepp Wiegand se spolujezdcem Frankem Christianem z týmu ŠKODA AUTO Deutschland mají na kontě pouze o 19 bodů méně než jejich kolegové.

​„Jedu na rally do Švýcarska s těmi nejlepšími vzpomínkami,“ říká Lappi. „V loňském roce jsme zde s Jannem dosáhli našeho prvního velkého vítězství na asfaltu. Byl to skutečně zcela mimořádný moment naší dosavadní kariéry, zvláště když jsme jen několik dní předtím pro značku ŠKODA vyhráli APRC rally v Číně. Nejraději bych ve Švýcarsku zopakoval úspěch z minulého roku, abych udělal v šampionátu co největší krok. Ale v mistrovství Evropy si člověk nemůže vybírat: čeká na nás dlouhá a mimořádně náročná rally.“

Lappi v této sezóně oslavil již dvě vítězství, mimo jiné na velice prestižní „Circuit of Ireland Rally“, která se rovněž jede na asfaltu. Tam také jeho kolega u značky ŠKODA Wiegand obsadil druhé místo a poprvé se tak na mistrovství Evropy postavil na stupně vítězů. Nejen díky dalším dvěma pódiovým umístěním - třetímu místu na „Ypres Rally“ v Belgii a druhému místu při „Barum Rally“, která je pro značku ŠKODA domácím závodem, má tento 23letý Němec stále ještě šance na titul pro jezdce v ERC.

„Svých nejlepších výsledků jsem v tomto roce dosáhl při rally na asfaltu: v Severním Irsku, Belgii a Česku jsem se dostal na stupně vítězů. To musí být mým cílem také při ‚Rallye International du Valais‘, pokud chci, aby titul v mistrovství zůstal nadále otevřený,“ prohlásil Wiegand. „Pro mne je ovšem tato rally úplně nová, rychlostní zkoušky zatím znám jen z videí z loňského roku. Některé z nich trochu připomínají Rally Monte Carlo, kde jsme s Frankem v roce 2013 vyhráli klasifikaci WRC-2. Tratě ve Švýcarsku jsou ovšem užší, takže tam není místo pro chyby. Kromě toho tam jsou některé krátké šotolinové pasáže, což zajistí dodatečné napětí.“

„Rallye International du Valais“ patří k těm nejnáročnějším závodům ERC. Od čtvrtka do soboty musejí posádky ve švýcarském kantonu Wallis absolvovat 260,2 km, rozdělených do 19 rychlostních zkoušek. Velká část zkoušek vede po úzkých asfaltových silničkách v okolí měst Sion a Martigny. Ovšem celkem osm zkoušek má rovněž krátké úseky, kde se musí jet po šotolině - s vozy nastavenými na asfalt. K tomu přistupují velké výškové rozdíly: Nejnižší bod profilu trati leží 400 metrů nad hladinou moře, zatímco „střecha rally“ stoupá do výše 1 800 metrů. Vše začne ve čtvrtek od 9:00 hodin místního času s 3,3 km dlouhou kvalifikační zkouškou v Sionu. Příjezd do cíle je v sobotu v 17:30 h v Martigny.

Zatímco souboj o korunu v ERC je ještě zcela otevřený, rozhodnutí o titulu v APRC již padlo. Při předposledním závodu sezóny v Japonsku koncem září přepsala ŠKODA Motorsport historii: Český výrobce potřetí za sebou vyhrál hodnocení značek i jezdců*. Tovární pilot značky ŠKODA Jan Kopecký si navíc předčasně zajistil titul mezi jezdci - před svým týmovým kolegou Gauravem Gillem, který vyhrál toto mistrovství v loňském roce. Mistr Evropy Kopecký je prvním pilotem rally, který během dvou po sobě jdoucích let nejprve vyhrál ERC a poté APRC.

Tato vítězství a zisky titulů jsou neoddělitelně spojeny s úspěšným modelem Fabia Super 2000. Tento špičkový vůz s pohonem čtyř kol z Mladé Boleslavi je úspěšný i v národních mistrovstvích v rally. Zkušený belgický jezdec „Fast“ Freddy Loix, který v červnu vyhrál s vozem Fabia Super 2000 závod mistrovství Evropy v rally ve své vlasti, si zajistil belgický mistrovský titul. Předtím vyhrál šampionát v Portugalsku Pedro Meireles, podporovaný importérem vozů ŠKODA v Portugalsku. Navíc si velice zkušený Raimund Baumschlager zajistil s vozem Fabia Super 2000 svůj již dvanáctý mistrovský titul v rally v Rakousku.

* Podmíněno potvrzením FIA.

Víte, že ...

... „Rallye International du Valais“ je předposledním podnikem sezóny ERC 2014? Finále sezóny proběhne od 6. do 8. listopadu na francouzském ostrově Korsika. Velké vyhlášení vítězů ERC proběhne 9. listopadu v korsické metropoli Ajacciu.

... „Rallye International du Valais“ se letos jede po 55.? Prvním pořadatelem byl rallyový nadšenec a obchodník s vínem Philippe Simonetta, kterému se tak podařilo spojit jeho dvě největší vášně: aby se motoristický svět seznámil jak s kantonem Wallis, kde jsou výborné podmínky pro rally, tak s vynikajícími víny z regionu.

... „Rallye International du Valais“ se proto také nejprve jmenovala „Rallye du Vin“ (rally vína)? V letech 1981 až 1984 se jezdila pod názvem „Rallye International du Vin et du Valais“. Od roku 1985 je známá pod svým dnešním označením.

... rally ve Švýcarsku byla v roce 1980 poprvé součástí mistrovství Evropy? V letech 2007 a 2008 byl podnik navíc součástí Intercontinental Rally Challenge (IRC).

... ŠKODA se v loňském roce zapsala do listiny vítězů „Rallye International du Valais“? Esapekka Lappi/Janne Ferm tehdy vyhráli pouhých šest dní po svém úspěchu na APRC rally v Číně. Mezi vyhlášením vítězů v „Říši středu“ a startem ve Wallisu museli oba Finové absolvovat 40hodinovou cestu.

... kolotoč kolem „Rallye International du Valais“ letos rozbije své stany hned na dvou místech? Start rally je v hlavním městě kantonu, v Sionu, kde také budou do pátku umístěny servisní zóny týmů. Od soboty bude servisní parkoviště ve 30 kilometrů vzdáleném Martigny, kde rovněž proběhne vyhlášení vítězů.

... září 2014 bylo dosud nejlepším zářím v historii společnosti ŠKODA AUTO? Český výrobce automobilů zvýšil v minulém měsíci prodeje o 10,4 procenta na celosvětových 95 600 vozů (stejný měsíc loňského roku: 86 600). V Evropě vzrostl podíl značky ŠKODA na trhu za prvních devět měsíců tohoto roku na 4,4 procenta.

Číslo pro „Rallye International du Valais“: 30,18

Nezvyklé: Ačkoli je „Rallye International du Valais“ deklarována jako čistě asfaltová rally, musejí přesto posádky zvládnout celkem 30,18 km na šotolinových tratích. RZ „Caserne“, která se bude v pátek projíždět dvakrát, zahrnuje dílčí úsek 0,14 km na volném podkladu. Velice zapeklité to bude v sobotu, kdy na všechny čeká dalších 29,9 šotolinových kilometrů na rychlostních zkouškách „Bruson“, „Verbier“, „Les Cols“ a „Col des Planches“. Zde musejí být piloti zvláště opatrní, jejich vozy totiž budou plně nastavené na asfaltové silnice. Navíc budou mít týmy během rallyového víkendu k dispozici výhradně široké pneumatiky na asfalt a nikoli podstatně užší pneumatiky na šotolinu s hrubším profilem.

Mistrovství Evropy FIA v rally (ERC), bodový stav hodnocení jezdců po devíti z jedenácti podniků sezóny:

1. Esapekka Lappi, 123 bodů; 2. Sepp Wiegand, 104; 3. Kajetan Kajetanowicz, 94; 4. Craig Breen, 74; 5. Václav Pech, 63; 6. Vasily Gryazin, 53; 7. Ott Tänak, 44; 8. Bruno Magalhães, 44; 9. Robert Kubica, 39; 10. Robert Consani, 39.

 

Škoda Fabia bazar

© 2011 - 2022 Copyright Jan Vosátka. Kontakt, reklama: admin@fabiaauto.cz

Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. POKUD S TÍM NESOUHLASÍTE TENTO WEB NEPOUŽÍVEJTE! Další informace

auto