Rally Malajsie: Kopecký s Gillem jsou připraveni na asijskou část APRC

Tovární pilot značky ŠKODA Jan Kopecký po vítězství na domácí Rally Bohemia jede do malajsijského dobrodružství plný sebevědomí. 10 000 kilometrů od místa posledního startu čekají na aktuálního lídra šampionátu Kopeckého, a jeho týmového kolegu Gaurava Gilla, ve čtvrtém podniku APRC obzvláště namáhavé rychlostní zkoušky. Továrně podporovaný tým ŠKODA MRF vede po třech vítězstvích ve třech soutěžích hodnocení APRC a chce svoji úspěšnou sérii prodloužit i na Rally Malajsie.

​„Obhajoba prvenství na Rally Bohemia před branami sídla značky ŠKODA v Mladé Boleslavi byla pro mě a spolujezdce Pavla Dreslera speciálním momentem. To nás povzbudí i pro druhou půlku sezóny v APRC,“ říká Kopecký. Český matador korunoval 12. července trojnásobný triumf značky ŠKODA na domácí „Bohemce“, která se jela ve znamení oslav 40letého jubilea modelů ŠKODA RS. Vzpomínkou na tehdejší legendární vozy byl červeno-bílý design továrních vozů Fabia Super 2000.

Ve stejných barvách pojede Kopecký i následující víkend s vozem týmu ŠKODA MRF na malajsijské rally. To je ale asi jediná podobnost mezi soutěžemi v Evropě a Asii. „Musím se rychle přeorientovat z rychlých asfaltových tratí v Česku na bahnité cesty skrz banánové a kokosové plantáže v Malajsii,“ komentuje Kopecký.

„Tropické teploty v Malajsii představují rovněž velkou výzvu,“ přidává Kopecký. „Na to musíme být náležitě připravení. V minulých týdnech jsme proto opět trénovali v sauně navlečení do našich jezdeckých kombinéz. Podobné podmínky panují v naší Fabii Super 2000, když jsme na soutěži opravdu na limitu. Děláme vše, abychom byli na toto dobrodružství co nejlépe připraveni.“

Jak těžká je soutěž v Malajsii, ví z vlastní zkušenosti týmoví kolegové Gaurav Gill a Glenn Macneall z loňského roku. Tehdy tato posádka vylétla první den soutěže po silných deštích z rozmočené trati a darovala tak soupeřům vítězství. „Určitě chceme letos zajet lépe a nejraději vyhrát. Ale nejdůležitější bude dojet do cíle a vyjet důležité body do hodnocení značek,“ říká Gill. „Ale jedno je mi zcela jasné: Pokud chci obhájit loňský titul APRC, musím na to jít v Malajsii zostra.“

Obhájce titulu je s 66 body druhý za vedoucím Kopeckým (105 b.), který po druhém místě za Gillem na úvodní soutěži na Novém Zélandu triumfoval v následujících rally v Nové Kaledonii a Austrálii. V Malajsii, úvodním podniku asijské části APRC, čekají na piloty tropické teploty a 217,40 kilometrů rozdělených do 14 rychlostních zkoušek.

Pro značku ŠKODA mají starty v APRC velký význam. Jde především o zvyšování povědomí o značce na mezinárodních trzích – a to zejména na nejdůležitějším trhu v Číně, kde se v listopadu jede finále APRC. ŠKODA chce v následujících letech navýšit celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně a výrazně přidat zejména na růstových asijských trzích.

Víte, že…

…malajsijská rally existuje už od poloviny 70tých let? Dříve se jmenovala „Rally Malaysia“ a „Rally of Malaysia“. Tradiční podnik patří kromě APRC rovněž do malajsijského mistrovství.

…na listině vítězů Rally Malajsie jsou taková prominentní jména jako bývalý mistr světa Colin McRae? V roce 2012 zde triumfoval také jeho bratr Alister McRae. Čtyřikrát zvítězili Australané Ross Dunkerton (1989-1992) a Cody Crocker (2006-2009).

…se Rally Malajsie koná na jižním konci Malajsie v přímém sousedství Singapuru? Centrum soutěže Johor Bahru je s městským státem spojeno hrází.

…se rally koná v nádherné dovolenkové oblasti? Písčité pláže, opuštěné ostrůvky, tropické deštné pralesy a obdivuhodné vodopády jsou turisty oblíbené stejně jako zdejší světlušky v noci. K tomu je v regionu více než 20 golfových hřišť.

…teploty v regionu soutěže leží obyčejně mezi 27-30 stupni Celsia?

…Malajsie získala nezávislost jako stát v roce 1963? Předtím patřily různé části země britskému království. Malajsie je jednou z mála světových volených monarchií, ve které je král každých pět let volen devíti sultány.

…šest podniků APRC se koná v regionech, v nichž žije na 2,5 miliardy lidí? Čína, kde se
7. - 9. listopadu jede finále šampionátu, byla také v červnu s 23.600 prodanými vozy největším trhem značky ŠKODA. Celkově dodala ŠKODA v prvním pololetí 2014 svým zákazníkům 522.500 vozů a poprvé tak překročila za pololetí hranici půl milionu prodaných aut.

…Mateřský koncern značky ŠKODA – Volkswagen – vyrábí vozy v malajsijském Pekanu?

Číslo Rally Malajsie: 1

V loňském roce absolvoval za neregulérních podmínek na trati všechny rychlostní zkoušky hodnocení APRC pouze jeden vůz: Novozélanďan Michael Young byl tím zároveň celkovým vítězem. Pozdější APRC šampión Gaurav Gill byl s vozem ŠKODA Fabia Super 2000 druhý den nejrychlejší ve všech sedmi měřených úsecích.

Hodnocení značek APRC po třech ze šesti soutěží:

1.    ŠKODA, 114 bodů; 2. Mitsubishi, 62; 3. Proton, 52; 4. Renault, 45; 5. Subaru, 25

Hodnocení jezdců APRC po třech ze šesti soutěží:

1. Jan Kopecký, 105; 2. Gaurav Gill, 66; 3. Mark Pedder, 62; 4. Michael Young, 52; 5. Tom Wilde 45

Kalendář APRC:

11.–13. dubna: Rally Whangarei – Neuseeland
16.–18. května: Rally Neukaledonien – Neukaledonien
20.–22. června: Rally Queensland – Australien
15.–17. srpna: Rally Malaysia – Malaysia
26.–28. září: Rally Hokkaido – Japan
7.–9. listopadur: Rally China – China

 

Škoda Fabia bazar

© 2011 - 2022 Copyright Jan Vosátka. Kontakt, reklama: admin@fabiaauto.cz

Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. POKUD S TÍM NESOUHLASÍTE TENTO WEB NEPOUŽÍVEJTE! Další informace