Showdown na Korsice: Pilot značky ŠKODA Lappi stojí před ziskem titulu v ERC

ŠKODA Lappi

Ve finále sezóny mistrovství Evropy FIA v rally (ERC) má pilot značky ŠKODA Esapekka Lappi volnou cestu na stupně vítězů: uvolnil mu ji jeho kolega Sepp Wiegand, který se kvůli požáru svého vozu v přípravném testu nebude moci postavit na start legendární „Tour de Corse“, která se pojede od čtvrtka do soboty. Potřetí za sebou se do seznamu mistrů ERC zapíše jezdec s úspěšným modelem vozu Fabia Super 2000. V roce 2012 odstartoval vítěznou sérii této značky Juho Hänninen. V roce 2013 pak triumfoval Jan Kopecký, který letos získal pro značku ŠKODA titul v Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC).

​Vedle titulů v APRC a čtyř v národních mistrovstvích jen v roce 2014 je tento předčasně jistý triumf v evropském kontinentálním šampionátu pro značku ŠKODA korunou další mimořádně úspěšné sezóny v rally. Radovat se z něj ale nebude moci tým ŠKODA AUTO Deutschland. Německá posádka Sepp Wiegand/Frank Christian se v pondělním přípravném testu v levotočivé zatáčce dostala mimo trať. Od rozpáleného výfuku jejich vozu se vznítila suchá tráva, která pak zpětně zapálila celý vůz. Sepp Wiegand a Frank Christian vyvázli bez zranění. Jelikož ale jejich Fabii Super 2000 nebylo možno na místě tak rychle opravit, nebude jejich start na „Tour de Corse“ možný.

„Seppa Wieganda a Franka Christiana je nám strašně líto, už jsme se těšili na napínavý duel vozů ŠKODA s našimi největšími konkurenty,“ říká Lappi: „Musíme se teď snažit, abychom úspěšnou sezónu značky ŠKODA na Korsice završili sami. Po třetím vítězství v sezóně ve Švýcarsku samozřejmě jedeme na Korsiku se značným sebevědomím.“ Wiegand na Korsice zůstává a bude svému kolegovi Lappimu držet palce: „Jsem hluboce zklamán. Smyku s tak fatálními následky velice lituji – i kvůli celému týmu,“ říká viditelně zkroušený německý jezdec. „Děkuji všem, kteří tak tvrdě pracovali, abychom měli šanci zabojovat o titul.“ Malou útěchou je třiadvacetiletému závodníkovi šance na druhé místo v celkovém hodnocení a tím i na double pro značku ŠKODA.

O vítězi finále sezóny na Korsice rozhodne jedenáct náročných rychlostních zkoušek o celkové délce 251,50 kilometrů. Startuje se poprvé ve městě Porto Vecchio na jihovýchodě ostrova. Tam, kde v roce 2013 začínal legendární cyklistický závod „Tour de France“, jehož je ŠKODA partnerem, začíná od čtvrtka divoký hon po křivolakých asfaltových silnicích mezi mořským pobřežím a strmými horami. Některé úseky jsou kvůli novému místu startu pro všechny posádky zcela nové.

Stejně jako v ERC, padlo už i rozhodnutí o titulu v Asijsko-pacifickém mistrovství FIA (APRC). ŠKODA potřetí za sebou zvítězila v hodnocení značek a jezdců v APRC*. Tovární jezdec značky ŠKODA Jan Kopecký si navíc předčasně zajistil titul pro jezdce - před svým týmovým kolegou Gauravem Gillem, který vyhrál toto mistrovství v loňském roce. Mistr Evropy Kopecký je prvním pilotem rally, který během dvou po sobě jdoucích let nejprve vyhrál ERC a poté APRC. Velké finále sezóny APRC se koná od 7. do 9. listopadu v Číně, která je největším trhem značky ŠKODA.

Tato vítězství a zisky titulů jsou spojeny s úspěšným modelem Fabia Super 2000. Tento špičkový vůz s pohonem čtyř kol z Mladé Boleslavi je úspěšný i v národních mistrovstvích v rally. Zkušený belgický jezdec „Fast“ Freddy Loix, který v červnu vyhrál s vozem Fabia Super 2000 závod mistrovství Evropy v rally ve své vlasti, si zajistil belgický mistrovský titul. Předtím vyhrál šampionát v Portugalsku Pedro Meireles, podporovaný importérem ŠKODA Portugalsko. Navíc si velice zkušený Raimund Baumschlager zajistil s vozem Fabia Super 2000 svůj již dvanáctý mistrovský titul v rally v Rakousku. Navíc na Slovensku vyhráli mistrovství Poláci Grzegorz Grzyb/Robert Hundla.

* Podmíněno potvrzením FIA.

Víte, že …

… 75 procent vítězů „Tour de Corse“ jsou Francouzi? Z dosud konaných 56 rally stál na stupních vítězů jezdec z Francie 42x. Jediný německý jezdec, který na Korsice zvítězil, je Herbert Linge. Ten zde triumfoval v roce 1960 se spolujezdcem Paulem-Ernstem Strählem ve voze Porsche SC90.

… existují dva vítězové-rekordmani na „Tour de Corse“? Francouzi Bernard Darniche a Didier Auriol tuto rally vyhráli každý šestkrát.

… rally na Korsice bývá také označována jako „rally 10 000 zatáček“? Toto označení pochází z toho, že rychlostní zkoušky většinou vedou po asfaltových horských silnicích, plných zatáček.

… „Tour de Corse“ byla až do roku 2008 součástí mistrovství světa FIA v rally? V tomto tisíciletí dominoval na Korsice devítinásobný mistr světa v rally, Sébastien Loeb. Tento mistr světa-rekordman zde zvítězil čtyřikrát za sebou v letech 2005 až 2008.

… Ajaccio, sídlo rally centra, má jednoho velice slavného rodáka? V roce 1769 se zde narodil Napoleon Bonaparte. Ještě dnes je možné navštívit rodný dům bývalého francouzského císaře, včetně padacích dveří, kterými Napoleon v roce 1793 dům při svém útěku z Korsiky opustil.

… diváci mohou na „Tour de Corse“ narazit na volně pobíhající, často polodivoká domácí prasata? Z jejich masa se vyrábějí typické místní speciality jako lonzu (uzená vepřová panenka), coppa (uzená vepřová krkovička) nebo figatellu (uzená játrová klobása s bylinkami). 

… Korsika je po Sicílii, Sardinii a Kypru čtvrtým největším ostrovem ve Středozemním moři? Ohledně velikosti: Monte Cinto je s 2 706 metry nejvyšší horou Korsiky. Fanoušci motoristického sportu ale tento vrchol asi nezahlédnou. Nejvyšší bod Korsiky leží asi 100 kilometrů severně od Ajaccia.

… Francie je pro značku ŠKODA důležitá nejen jako trh? Nové vozy ŠKODA Fabia a Fabia Combi měly nedávno svou světovou premiéru na pařížském autosalonu. Kromě toho je tato značka od roku 2004 partnerem legendární „Tour de France“ pro profesionální cyklisty. Výrobou kol položili zakladatelé značky ŠKODA, Laurin a Klement, v roce 1895 základní kámen úspěšné historie této značky.

Číslo pro „Tour de Corse“: 5

Triumf na minulé rally ERC ve Švýcarsku byl pro Esapekku Lappiho již pátým vítězstvím v mistrovství Evropy v jeho zatím ještě krátké kariéře. Poté, co tento Fin v říjnu 2012 podepsal smlouvu se ŠKODA Motorsport, dojel hned při svém prvním vystoupení v ERC v Polsku na prvním místě. V roce 2013 byl Lappi aktivní zejména na Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC), ale na konci sezóny triumfoval ve Švýcarsku. V tomto roce následovala vítězství číslo tři až pět v Lotyšsku, Severním Irsku a na „Rallye International du Valais“.

Mistrovství Evropy FIA v rally (ERC), bodový stav hodnocení jezdců po deseti z jedenácti podniků sezóny:

1. Esapekka Lappi, 162 bodů; 2. Sepp Wiegand, 128; 3. Craig Breen, 104; 4. Kajetan Kajetanowicz, 100; 5. Václav Pech, 63; 6. Vasily Gryazin, 53; 7. Robert Consani, 50; 8. Ott Tänak, 44; 9. Bruno Magalhães, 44; 9. Robert Kubica, 39.

 

Škoda Fabia bazar

© 2011 - 2022 Copyright Jan Vosátka. Kontakt, reklama: admin@fabiaauto.cz

Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. POKUD S TÍM NESOUHLASÍTE TENTO WEB NEPOUŽÍVEJTE! Další informace

auto