Výměna stahovačky Škoda Fabia

stahovačka

Výměna prasklé stahovačky čeká, zřejmě každého majitele Škody Fabie a většiny aut s konertnu VW protože ten použil nevhodný plastový jezdec, který praská. Závada se projeví tak, že buď nejde stáhnou ani vytáhnout okno, nebo okno rovnou zapadne do dveří. Originální díl stojí okolo 1200Kč,  druhovýroba 800Kč, já použil druhovýrobu. Stahovačka se prodává v jednom kuse s krycím plechem dveří.

Provedeme demontáž tapecu dle známého postupu: Demontáž tapecu Škoda Fabia .

1) Demontujeme všechny šrouby držící plechový kryt dveří, některé novější vozy z důvodu šetření na nesprávném místě mají plech přinýtovaný a potřeba nýty (cca od 12/2003) vyvrtat a pro montáž nové stahovačky pak potřebujeme nýtovací kleště.
Škoda fabia stahovačka

V mém případě rv. 2002 byly použity šrouby.
Škoda fabia stahovačka

2) Teď musíme oddělit stahovačku od skla. Existují dvě možnosti:
a) Odendáme plastové krytky a musíme sklo dostat do polohy, abychom viděli držáky skla a mohli je povolit. Jelikož je stahování nefunkční sťiskneme vysunutí okna pomáháme si rukou dokud neuvidíme šrouby, které povolíme na obouch stranách. V tomto případě je pak o něco složitější vyndání plechu ven. Sklo zajistíme izolepou k rámu dveří.
Škoda fabia stahovačka

Škoda fabia stahovačka

2 b) Pokud nám nejde oknou vytáhnout a nebo si chceme usnadnit práci, připravíme si vrtačku a správný vrták a 4 nýty držící stahovačku se sklem odvrtáme.

3) Teď existují další dvě možnosti postupu, můžeme povolit kliku a zámek a demontovat jí společně se zámkem a vycvaknout konektory ze dveří, tento postup je však zbytečně složitý.
Já jsem přišel na jednodušší cestu. Strčíme ruku pod plech a vycvakneme konektor ze zámku.

Teď můžeme dát plech nastranu, ale nejprve musíme vytáhnou plech z kolíku zavírání:
fabia dveře

4) Ze skla odstraníme stahovačku.
Škoda fabia stahovačka

Jelikož se Vám tato nehoda může stát v době, kdy nemůžete rychle sehnat novou stahovačku ukážeme Vám jak okno provizorně zajistit.

4) Uřízneme kus latě na vhodnou výšku a na každém konci uděláme drážku.

5) Okno pomocí latě zajistíme a můžeme shánět novou stahovačku.

6) Můžeme plechový kryt vrátit zpět a nebo ho rovnou vyndat:
Odpojíme všechny součásti a kabeláž z plechu vytáhneme.

Kabeláž necháme ve dveří, akorát si zapojíme konektor zpátky do zámku, aby byl aktivní.
Dále si můžeme provizorně nasadit zpět tapec, záleží na to jak dlouho s tím chcete jezdit.

7) Přendáme motorek stahovačky a reporduktor na nový plech.

Reproduktor je přinýtovaný, takže ho odvrtáme a k novému plechu stahovačky přišroubujeme.  Motorek stahovačky je přišroubován, stačí jen přendat.
Ze staré stahovačky nemusíme dávat zpět, plast v rohu, který ne funkci nebude mít vliv (ani na funkci živočicháře) naopak by nám ztížil zpětnou montáž.
Na nový plech stahovačky nasadíme (nacvakneme) zpět kabeláž.
Na nové stahovačce si trošku více povolte držáky skla, aby se Vám dobře nasazovalo sklo.

8) Nasadíme plech zpátky, nejdříve přetáhneme přez kolík.
Nezapomeňte zacvaknout konektor do zámku!

Škoda fabia stahovačka

A usadíme plech na místo, "centrovací kolíky na plechu by měli zapadnou do děr ve dveří":
Škoda fabia stahovačka

9) Odlepíme sklo a nasadíme do držáku skla. Ten jemně utáhneme, sklo musí mít možnost se hýbat. Dále utáhneme všechny šrouby plechu stahovačky
 

Důležitý krok: teď musíme nastavit sklo správně usadit, jelikož jsme sklo utáhli pouze jemně může se při větším tlaku pohnout, to je důležité. Teď si připojíme na kabeláž ovládání skla a několikrát sklo vysuneme nahoru a dolu, aby si sklo správně sedlo. Poté držák okna utáhneme pořádně.
Pokut toto neuděláte a okno bude špatně nastavené, v systému bude na jedné straně více tlaku a držák stahovačky Vám zase po nějaké době praskne!

10) Teď vše nasadíme zpět a vyzkoušíme.

Škoda fabia stahovačka

11) Nasadíme zpět tapec....

Nastavení koncových poloh pro zavýrání okna jedním stiskem: strčíme klíč do zámku a držíme dokud se okna nestáhnou dolu držíme 5s., poté zamkneme a držíme dokud se nezavřou držíme 5s..

 

Jezdec z plastu, který praská se dá sehnat jako náhradní díl, bohužel se Vám většinou při praskuntí zacuchá i lanko a musí vyměnit celá stahovačka.

Škoda fabia stahovačka

Komentáře

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak odpojit konektor k zámku. Je na něm nějaká pojistka, ale pořádně na ní nevidím a tak nevím jak jej odpojit. Děkuji za odpověď.

Od Žďára (neověřeno)
Obrázek uživatele admin

Zobáček je přesně proti malému "okénku" co je vidět na obrázku s konektorem (sktytý a utopený). Mě se osvědčilo zapáčení obalu shora od zámku, ne ze směru od kabelů. Jinak jak příkladné, když se rozlomí díl za 5kč, vyměníme půlku dvěří. Moc díky za návod. Hodila by se fotka konektoru co je na zámku s tím zobáčkem.

Od Śtepán (neověřeno)
Obrázek uživatele admin

Bohužel co jsem nafotil to tu je a jelikož jsem již vyměnil stahovačky na obouch dveří tak doufám, že už je to naposled :D

Od admin --

Škoda Fabia 1,4 77kW

<p>Ahoj, navod super. Jen jsem se chtěl zeptat, nahoře píšeš, že se dá jezdec koupit samostatně, mohl bys mi poslat odkaz? lanko nemám zacuchané, ale potřeboval byc ten jezdec někde koupit a nemohu ho najít

Od Jakub (neověřeno)

Strčte do té obdelníkové dírky mezi zobáčkem z boku malý řebíček nebo šroubek a zatlačte... Konektor by měl jít vysunout. Jde to trošku krkolomně, protože tam je málo prostoru,ale jde to...

Od Karel (neověřeno)

Moc mi to nešlo, zkoušel jsem kleštičky, tlačil hřebíčkem, zrcátkem okukoval - nakonec jsem vzal BIT s profilem malého šroubováku, dal zezadu do té obdélníkové dírky a bitem rukou pootočil - zobáček se oddálí, záklapka se uvolni a konektor lze odpojit. Když to pak uvidíte, řeknete si, jak to je prostý ;-)

Od TomF (neověřeno)

Ahoj, díky za návod, bohužel jsem se zasekl když jsem odvrtal stahovačku, drží mi to za ten plast, co je přinýtován třemi nýty na plechu no a konektor zámku nemůžu vytáhnout, blbě se tam dostává, kdy je okno dole. Prosím poraďte co s tím plastem, mám odvrtat ty tři nýty? Díky
Z

Od Zdenek (neověřeno)
Obrázek uživatele admin

jj odvrtat též, stejně by jsi to musel udělat pokud ho budeš chtít dát na novou stahovačku. Já jsem ho tam pak vůbec nedával.

Od admin --

Škoda Fabia 1,4 77kW

zdravím
chci poděkovat za super návod , mám problém , podařilo se mi asi něco ulomit na zachyceni toho malého táhla na uzamykání , jak je to táhlo spojeno se zámkem , jak jsem sundával ten plech se stahovačkou, zůstalo to táhlo na tom plechu a při spětné montáži to při zamykání vadí , někdy se auto nezamkne , nekdy se naopak neodemkne, díval jsem se na ten zámek a je tam jakoby velomený takový plastový čudlík , ve kterém to táhlo drží, nevíte kde by se dal sehnat ten čudlík nikde na netu ho nemůžu najít a kvůli takovému čudlíku se mi nechce kupovat celý zámek .
dík zy radu

Od Dalibor (neověřeno)

Prodám z poškozené stahovačky ze Škoda Fabia
r.v. 2002 (el. pohon LP dveře) náhradní díly … zejména 1 ks plastového držáku/jezdce okna … (druhý je KO). Cena za vše 150,- Kč. Osobní odběr Praha 7. Foto na
http://www.sbazar.cz/4fire/detail/1776837-prodam-z-poskozene-stahovacky-...

Od 4fire

zdravím,
na dálnici nám spadlo okno řidiče do dveří, po příjezdu koukám na tento návod co s tím. Sundal jsem tapecírung, ale vůbec nevidím kde je konektor zámku, abych ho podle návodu odpojil a nějak sundal ten plech. Plech nemůžu moc odtáhnout, abych tam pořádně viděl, drží na něčem - drát k čudlíku zámku a myslím nějaký plast od té šibovačky uvnitř tomu taky brání. Chtěl bych poprosit o podrobnější popis nebo fotku kam přesně sáhnout, případně jestli to líp zvládnu demontáží zámku dveří řidiče ?
Dnes už to sklo asi jen přilepím isolepou a jdu spát. Dvě hodiny v noci pryč ...

předem díky moc za radu.
Roman

Od ropman

Stránky

Škoda Fabia bazar

© 2011 - 2022 Copyright Jan Vosátka. Kontakt, reklama: admin@fabiaauto.cz

Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. POKUD S TÍM NESOUHLASÍTE TENTO WEB NEPOUŽÍVEJTE! Další informace

auto